Konference
FAKULTA FINANCÍ A ÚČETNICTVÍ
Aktuální ročník
Vysoká škola ekonomická v Praze

Řečníci

 

benes Ing. Josef Beneš
předseda Rady ředitelů AKAT ČR

studoval na Vysoké škole ekonomické v Praze a na Columbia University, New York. Rovněž absolvoval řadu vzdělávacích kurzů a seminářů. Má dlouholeté zkušenosti z řídících funkcí na kapitálových trzích a v bankovnictví. Do RIS nastoupil ze společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost, kde působil na pozici předsedy představenstva a generálního ředitele. Josef Beneš vykonává kromě funkce předsedy představenstva a generálního ředitele v Raiffeisen investiční společnosti a.s. také funkci předsedy představenstva a generálního ředitele ve společnosti Raiffeisen penzijní společnost a.s. a dále funkci ředitele útvaru Investment Management ve společnosti Raiffeisenbank a.s.
stepanek 1 Ing. Pavel Štěpánek
Česká bankovní asociace
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, v letech 1990 a 1992 pak absolvoval řadu školících programů při Mezinárodním měnovém fondu. Do roku 1998 působil na ministerstvu financí, naposledy jako náměstek ministra. V roce 1999 se stal členem bankovní rady České národní banky, v jejíchž řadách zasedal až do vypršení mandátu v roce 2005. Do roku 2006 pak působil v České bankovní asociaci jako náměstek výkonného ředitele. V letech 2007 až 2011 byl pak členem Rady ředitelů Evropské banky pro obnovu a rozvoj, kde zastupoval Českou republiku, Slovenskou republiku, Maďarsko a Chorvatsko. Od roku 2011 je výkonným ředitelem České bankovní asociace.
dvorak-004 Doc. Ing. Petr Dvořák, Ph.D.
Vysoká škola ekonomická v Praze
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou obor finance, ve stejném oboru a na stejné škole získal v roce i titul Ph.D. a byl jmenován docentem. Od ukončení vysokoškolských studií působil na katedře financí a úvěru a od svého vzniku na katedře bankovnictví a pojišťovnictví, kterou v letech 1994–1998 i vedl, od roku 2006 je děkanem fakulty. Předmětem jeho odborného zájmu je oblast komerčního bankovnictví, bankovních rizik a finančních derivátů. O této problematice publikoval řadu článků v odborných časopisech, vydal několik skript a učebnic a podílel se i na řešení různých výzkumných úkolů. Na tuto oblast je zaměřena i jeho pedagogická činnost na VŠE i v rámci četných odborných kurzů pořádaných pro pracovníky bank a dalších finančních institucí.
Vladimir_Tomsik prof. Ing. Vladimír Tomšík, PhD.
viceguvernér České národní banky
Vystudoval Fakultu národohospodářskou a Fakultu financí a účetnictví na VŠE a Fakultu sociálních věd na UK v Praze. Doktorát získal v oboru hospodářská politika (VŠE) a v oboru ekonomie (UK). V roce 2009 byl na návrh Vědecké rady VŠE jmenován profesorem pro obor finance.Od roku 1997 pracoval jako odborný asistent na VŠE. V únoru 2000 nastoupil jako analytik do týmu makroekonomických analýz hlavního ekonoma Komerční banky. Od září 2000 pracoval jako analytik finanční a poradenské skupiny NEWTON Holding a v letech 2004 – 2006 byl současně vedoucím Ústavu ekonomie na NEWTON College. Od září 2005 do svého jmenování členem bankovní rady ČNB pracoval na pozici zástupce vedoucího týmu analyzujícího pravidla multilaterálních dohod o obchodu a investicích ve Světovém obchodním institutu (World Trade Institute) ve Švýcarsku. Od 1. prosince 2006 byl jmenován členem bankovní rady České národní banky. S platností od 1. července 2010 jej prezident republiky jmenoval viceguvernérem ČNB. V ČNB dohlíží na oblast finanční stability a výkon dohledu nad finančním trhem a je členem Evropské rady pro systémová rizika a Konzultační skupiny Basilejského výboru pro dohled nad bankami.
Radek Urban foto Ing. Radek Urban
náměstek ministra financí pro oblast legislativy finančního trhu
Je absolventem obchodní fakulty VŠE a Swiss Banking School (1999; zakončeno publikací práce „Emerging currency eurobonds: opportunity or threat“). Účastnil se také specializovaných kurzů, např. University of Virginia McIntire International Banking School, J.P.Morgan Central Bank Reserves Management Seminar, J.Henry Schroder Wagg and Co. Graduate Training Course a World Bank Assets and Liabilities Management Seminar. Od roku 2005 pracoval v Investiční společnosti České spořitelny, naposledy jako místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele. Předchozích 5 let pracoval v České spořitelně jako ředitel útvaru správa aktiv. Od r. 1990 do r. 2001 pracoval v České národní bance (resp. SBČS), naposledy jako ředitel sekce bankovních obchodů se zodpovědností za devizové a úrokové operace, správu devizových rezerv a agendu emisního agenta pro Ministerstvo financí. Do svého jmenování náměstkem ministra financí (září 2011) byl místopředsedou Výboru pro finanční trh (poradní orgán guvernéra ČNB). Dále byl členem Komise pro kapitálový trh a cenné papíry při České bankovní asociaci (kde mj. vedl projekt Rámcové smlouvy o obchodování na finančním trhu) a předsedou správní rady Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. V minulosti také působil jako člen výboru pro vypořádání při Burze cenných papírů Praha/UNIVYC a jako konzultant pro Joint Vienna Institute a pro Financial Services Volunteers Corps.
Teply Petr foto 11-2011 Mgr. Petr Teplý, PhD. 
Vysoká škola ekonomická
Vyučuje bankovnictví na Fakultě financí a účetnictví VŠE a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal doktorát v oboru ekonomie. Studoval též v Rakousku, USA a na Novém Zélandu. Pravidelně přednáší na zahraničních konferencích (Austrálie, Čína, Keňa, Nepál, Singapur, Velká Británie) a zahraničních univerzitách (Nový Zéland, Turecko, USA) včetně hostujících přednášek na State University of New York a Harvard University. V rámci svého výzkumu, který se týká primárně bankovnictví a risk managementu, se podílel na více než 100 odborných studiích a 10 knihách. V minulosti pracoval pět let na různých pozicích v českém a americkém bankovním sektoru, do konce roku 2013 působil jako projektový manažer v poradenské společnosti EEIP,a.s. Je autorem projektu Navigátor bezpečného úvěru a členem několika prestižních ekonomických asociací a sdružení.
 mandik 1 Ing. Igor Mandík
Je vystudovaný ekonom (VŠE Praha, absolvent oboru hospodářská politika), aktivní ve sféře obchodu, ekonomie a řízení projektů. V posledních deseti letech se na manažerské úrovni podílel na ekonomickém a finančním řízení několika významných společností v soukromé i veřejné sféře. Autor je partnerem v inovativní společnosti JIRASGAMES, a.s., autorem několika knih, ale také edukativních společenských her.
 Tomas_Nydrle Ing. Mgr. Tomáš Nýdrle
odd. Platební služby a tržní infrastruktura, Ministerstvo financí
Absolvoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2009-2012 pracoval v oblasti projektového řízení. Od roku 2012 pracuje na Ministerstvu financí v oblasti legislativy finančního trhu. V současné době se věnuje právní úpravě platebního styku, právu držení cenných papíru a podílí se na vyjednávání o dani z finančních transakcí v Radě EU.
fila 1 Ing. Tomáš Fíla
Komerční banka

Absolvoval Podnikohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze. Aktuálně působí jako manažer Provozních služeb v Komerční bance a.s. Dále je členem Komise pro platební styk České bankovní asociace, kde je také pověřen vedením pracovní skupiny pro inovativní platby.
ANecas Mgr. Adam Nečas
BBH, advokátní kancelář
Působí jako of counsel v BBH, advokátní kancelář, s.r.o. a zaměřuje se na problematiku finančních trhů, bankovnictví a pojišťovnictví. V letech 2005 až 2006 působil v Komisi pro cenné papíry a poté v České národní bance nejprve v odboru poskytovatelů investičních služeb a poté v licenčním odboru, kde v letech 2010 až 2011 jako ředitel odpovídal za vedení licenčních, registračních a schvalovacích řízení ve všech sektorech finančního trhu. Rovněž se podílel na přípravě právních předpisů v rámci penzijní reformy, transpozice evropských předpisů v oblasti bankovnictví, kapitálového trhu a platebních služeb a elektronických peněz. Věnuje se také přednáškové činnosti v oblasti finančního trhu.
kozler1 Ing. Miloslav Kozler
VISA Europe
Působí od roku 2000 jako regionální manažer a zástupce asociace Visa Europe v České a Slovenské republice. Před nástupem do asociace Visa Europe získával bohaté zkušenosti jak v soukromém, převážně bankovním, tak i ve státním sektoru. V letech 1984 – 1993 působil na Ministerstvu zahraničí, z toho více jak šest let v diplomatických službách na české ambasádě v Madridu. Vystudoval obchodní fakultu na Vysoké škole ekonomické v Praze.
stroukal[1] Mgr. Ing. Dominik Stroukal
Vysoká škola ekonomická v Praze
Vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze a Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. V současnosti je předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, doktorandem na Katedře ekonomie Národohospodářské fakulty VŠE a přednáší ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a několika dalších školách. Profesně s věnuje ekonomii médií, teorii peněz a kryptoměnám
Michal Vodrazka foto1 Mgr. Michal Vodrážka MPP
Česká národní banka
je absolventem magisterského oboru Veřejná politika na KDI School of Public Policy and Management v Soulu, v jehož rámci byl na studijní stáži na School of International Relations and Pacific Studies (University of California, San Diego) a absolventem Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 2010 pracuje v České národní bance, v současné době v Sekci peněžního a platebního styku jako vedoucí referátu právního a dohledu nad platebními systémy.
Pavel_Kohout_2 Pavel Kohout
Symfonie Capital
Původně chtěl být vývojářem počítačových her. Simulační program pro trénink obchodování na burze jej zanesl do světa financí, kde zapustil kořeny v roce 1993. Pracoval postupně ve společnostech Komero, ING Investment Management a PPF. V roce 2007 se stal jedním ze zakladatelů a majitelů nové finančněporadenské společnosti Partners, ve které je členem představenstva a ředitelem pro strategii. Na starosti má hlavně vývoj produktů, odborný trénink finančních poradců, rozvojové projekty a psaní článků do odborných i masových médií. V roce 2009 se stal poprvé členem NERVu (Národní ekonomické rady vlády). Také působil v PES (Poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí), kde připravoval návrh důchodové reformy. Je autorem knih o financích a investování, zejména šestkrát vydané Investiční strategie pro třetí tisíciletí nebo knih Vitamíny pro ekonomický růst a Finance po krizi.
rafaj Pepe Rafaj
31s, s.r.o.

studoval Gymázium Zlín, 3 semestry matfyz UK, 2 semestry chemie VUT, chyběla jedna státnice na VŠE k zisku titulu Ing, MgA. na katedře produkce FAMU. Je spoluzakladatelem platebního systému I LIKE Q v roce 2000. Producent; dokumentární filmy: 4 věci, East side story, Ježíš je normální, Nebe peklo, Incoming, Měděná hora, seriál Provedu! Obdivovatel režisérů: Tereza Nvotová a Radim Špaček. Aktuálně je také spolutvůrcem nové verze platebního systému ILQpay.com a projektu pro dobrovolné platby 31s.cz a milovníkem starých: hodinek, aut, promítaček, kinosálů, gramofonových desek a scifi románů.
michalikova Ing. Mgr. Jana Michalíková, LL.M.
výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky
Kromě Fakulty mezinárodních vztahů VŠE absolvovala i Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, studium LL.M. na University of London ve Velké Británii a postgraduální program – MASTER Management et Administration des Entreprises (francouzská obdoba MBA) na Francouzsko-českém institutu řízení (IFTG). Momentálně je doktorandkou na Katedře obchodního podnikání a komerčních komunikací Fakulty mezinárodních vztahů VŠE. Od roku 2009, rovněž zasedá v představenstvu mezinárodní asociace EFAMA (European Fund and Asset Management Association).
 Josef_Litos Mgr. Josef Litoš
oddělení Retailové finanční služby a ochrana spotřebitele na finančním trhu, Ministerstvo financí
Je absolventem právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2006 pracuje na Ministerstvu financí na odboru Legislativa finančního trhu (dnes Finanční trhy II). Věnoval se problematice zaknihovaných cenných papírů a globální harmonizace právní úpravy jejich držení a převodů v rámci mezivládní organizace UNIDROIT a na půdě Rady EU a dále se podílel na vyjednání Geneva Securities Convention. Za Ministerstvo financí se podílel na převodu evidencí Střediska cenných papírů na centrální depozitář cenných papírů. Josef Litoš je spoluautorem novely zákona o spotřebitelském úvěru a do jeho agendy spadá také vyjednávání směrnice o úvěrech na bydlení.
Ostatek Ing. Libor Ostatek 
ředitel společnosti, GOLEM FINANCE
Získal rozsáhlé zkušenosti v hypotečním financování jak v ČR, tak i v zahraničí, oboru se věnuje od roku 1995. Kariéru v bankovnictví začal v roce 1991 v Investiční bance, kde pracoval do roku 1995. Od roku 1995 se v bankovnictví specializoval na obor hypotečního financování. V rámci svého působení v Českomoravské hypoteční bance (nyní Hypoteční bance) se spolupodílel se na zavedení hypotečního bankovnictví u nás. Absolvoval pracovní pobyty a stáže v Kanadě, Německu a Švýcarsku. V roce 2005, po návratu ze zahraničí, z bankovního sektoru odešel a založil společnost NEWVALUES a následně také makléřskou společnost GOLEM FINANCE, v jejímž vedení působí dodnes.Absolvoval fakultu strojního inženýrství (1986 až 1991) ČVUT Praha a postgraduální studium bankovnictví (1993 až 1994) VŠE Praha.
SONY DSC Mgr. Ing. et Ing. Zdeněk Husták PhD.
Vysoká škola ekonomická, BBH
Přednáší právo finančního trhu a právo kapitálového trhu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je členem poradního výboru Evropského orgánu pro bankovnictví (Banking Stakeholders Group). Působí jako of counsel v advokátní kanceláři BBH, advokátní kancelář, s.r.o. v Praze, kde se zaměřuje na právo finančního trhu a regulaci finančních služeb. V minulosti působil jako člen prezidia Komise pro cenné papíry a jako poradce Ministerstva financí. Vedl projekt transpozice směrnice MiFID a podílel se na tvorbě řady právních předpisů v oblasti finančního trhu. Je předsedou etického výboru Asociace pro kapitálový trh a členem rozkladové komise České národní banky.
 
Ing. Jan Pudil
Raiffeisenbank, a.s.
Je absolventem stavební fakulty ČVUT v Praze. Poté získal titul MBA na institutu INSEAD ve Fontainebleau. Od roku 2013 je členem představenstva Raiffeisenbank zodpovědným za Treasury a investiční bankovnictví. V bance působí od roku 2010 jako výkonný ředitel Treasury. Před nástupem do Raiffeisenbank pracoval 13 let v různých finančních institucích v Londýně. V roce 1998 nastoupil do Westdeutsche Landesbank Girozentrale, kde se zabýval obchodováním s měnami a dluhopisy středoevropských zemí. Od roku 2002 pak pracoval na různých pozicích pro BNP Paribas. V roce 2005 byl pověřen řízením týmu obchodníků zaměřených na trhy Evropy, Středního Východu a Afriky. Před odchodem do Londýna působil v Praze šest let na různých pozicích ve společnosti Wood & Company, kde byl jedním z jejích prvních zaměstnanců.

 

 

 

 

 

Organizuje

Fakulta financí a účetnictví VŠE

Pod záštitou

viceguvernéra
České národní banky
prof. Ing. Vladimíra Tomšíka, Ph.D.

S podporou

Mediální partner